Teknoloji

Apple, Çin’deki ChatGPT ve benzeri uygulamaları kaldırdı

Çin’de 15 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi beklenen yapay zeka yönetmeliği nedeniyle ülkede faaliyet gösteren şirketler harekete geçti.

elma uygulaması

Çin yönetmeliğinde neler var?

Geçen ay Çin, Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) ve MIIT dahil olmak üzere yedi Çinli düzenleyici tarafından ortaklaşa hazırlanan, üretken yapay zeka modellerine ilişkin dünyanın en eski ve en ayrıntılı yönetmeliğini yayınladı.

Düzenlemenin 15 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi planlanıyor ve metin, fotoğraf, ses ve video dahil olmak üzere tüm üretken AI içerik hizmetlerini hedefliyor.

Yönetmelik, sağlıklı içeriği teşvik etmek, temel sosyalist maliyetlere bağlı kalmak ve yanlış bilgi veya ulusal güvenliği tehlikeye atan herhangi bir içerik üretmemek için çalışmalarını halka sunmayı umut eden şirketlerin şart koşuyor.

Şirketlerin algoritma tasarımında etnik köken, inanç, ülke, bölge, cinsiyet, yaş, meslek ve sağlığa dayalı herhangi bir ayrımcılıktan kaçınmasını da gerektiren yeni kurallara göre, birçok sağlayıcının halka hizmet vermeden önce bir güvenlik değerlendirmesinden geçmesi gerekecek. ve eğitim bilgilerinin seçimi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu