Haber

BM: Kadın hakları alanında köklü bir yön değişikliğine ihtiyaç var

BM Kadın Birimi İcra Direktörü Sima Bahous, kadın hakları alanında köklü bir taraf değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) “Kadın, Barış ve Güvenlik” başlıklı oturumunda konuşan Bahous, 20 yıl önce kabul edilen 1325 sayılı Kararla toplumsal cinsiyet eşitliği alanında tarihi bir adım atıldığını ancak hâlâ değerli eksikliklerin olduğunu söyledi. kadın hakları alanında.

Bahous, “Aslında, bu kararın 20. yıl dönümü bir kutlamadan çok bir uyandırma çağrısı olarak görülmelidir.” dedi. söz konusu.

“Kadının statüsünün” kuşatma altında olduğuna işaret eden Bahous, sosyal medya gibi teknolojik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan sorunların kadınları değerli bir şekilde etkilediğine dikkat çekti.

Bahous, Ukrayna’da savaşın birinci yılında yerinden edilen 8 milyon Ukraynalı’nın yüzde 90’ının kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirterek, “Ukrayna’da tek çözüm kadınların da dahil olduğu bir barıştır.” dedi.

“Köklü değişime ihtiyaç var”

Bahous, “Kadın hakları alanında radikal bir yön değişikliğine ihtiyacımız var.” dedi. sözünü kullandı.

Kadın hakları alanında ardı ardına toplantılar yapmak yerine somut adımlar atılması gerektiğine işaret eden Bahous, gerekli kaynakların özellikle kadın örgütlerine aktarılmasının önemli olduğunu kaydetti.

haberakcadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu