Haber

İmamoğlu: “İstanbul’un tertemiz yönetimini ele geçirmek için her türlü kumpasları kurmaya çalışanlara söylüyorum; bu millet, bizim milletimiz size bunu yaptırmaz”

HABER: OKTAY YILDIRIM – ÇAĞATAN AKYOL Kamera: ADEM KARABAYIR – SADIK KARAKULOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından inşa edilen Dudullu-Bostancı metro hattı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, GÜZEL Partisi Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, “İstanbul’un tertemiz yönetimini ele geçirmek için her türlü kumpasa çalışanlara” seslenmek istediğini belirterek, “Bu millet, milletimiz size halletmez” dedi. Bunu yapmayacaklar Milletimizin cevabını hatırlamak isteyenler 31 Mart, 6 Mayıs ortasındaki süreci ve 23 Haziran’ı hatırlasın. ’ onu başka yere çekmeye çalışanlar şunu anlasınlar sanırım anlamışsınızdır. ‘İstanbul için adalet, Türkiye için adalet’ diye bağırın” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” kampanyasını 190 hizmetle tamamladı. 190’ıncı hizmet açılışı Dudullu-Bostancı Metro Hattı oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, UYGUN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra CHP Küme Başkan Yardımcıları Engin Altay, Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı katıldı. Liderler Seyit Torun, Bülent. Tezcan, Yüksel Taşkın, Gamze Akkuş İlgezdi, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Muharrem Erkek, DÜZGÜN Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayat, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, YETER Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, eski İBB Başkanları Nurettin Sözen, Ali Müfit Gürtuna ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek katıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törende ilk konuşmayı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

“İBB LİDERLERİNİN EN GÜÇLÜ SINAVLARI METRO SINAVLARI: Ağustos 2022’de başladığımız ‘150 Günde 150 Proje’ maratonunun final açılışına, neşe getirdiniz. Yine de biraz fazla hızlı gittik; Bu 150 değil, 190. açılıştı. Daha az olmasa da 190 değil 290 olsun. Tüm çalışma arkadaşlarımı emeklerinden dolayı yürekten kutluyorum. Sadece ülkemizin değil, tüm Avrupa’nın en büyük şehri olan İstanbul’u yöneten büyükşehir belediye başkanlarının geçmesi gereken bir sınav var. Belediye başkanları bu sınavda başarısız olursa, diğer tüm derslerden başarılı olsalar bile sınıfta kalırlar. İBB başkanlarını en çok zorlayan sınav metro sınavıdır. Çünkü; Dünyanın bütün büyük şehirlerinde olduğu gibi İstanbul’un da ulaşım sorununa en temel, acil ve kalıcı çözüm raylı sistemler. Metro; Medeniyetin ve uygar şehirlerin başat sorunudur.

DÜNYANIN BİRÇOK ŞEHRİ BU YARIŞTA İSTANBUL’U GERİDE KALDI: Ne yazık ki dünyanın önde gelen birçok şehri bu yarışta İstanbul’u geride bıraktı. Onun için göreve gelir gelmez metro yapmayı İstanbul için deyim yerindeyse bir onur ve asli hizmet meselesi olarak gördük. Bu konuda dünyanın ve Avrupa’nın gerisinde kalamazdık. Bu nedenle 3,5 yıldır enerjimizin ve odağımızın en az yarısını raylı sistem yapımına ayırdık. Tabii görev sürem bittiğinde İstanbullular da metroyla ilgili karnemi verecekler. O gün geldiğinde ben ve ekibim metro yapımında İstanbul’un yüzünü ağartmış yöneticiler olarak anılmak istiyoruz. Tarih yazmak istiyoruz. İyi hatırlanmak istiyoruz; Bu gök kubbede güzel bir ses bırakmak istiyoruz. O yüzden yaptığımız bu pahalı açılış çok değerli.

İSTANBUL METRO HATTI UZUNLUĞU 46,2 KM’YE ULAŞTI: Bugünkü açılışıyla birlikte 3,5 yılda İstanbul’a kazandırdığımız metro hattının uzunluğu 46,2 kilometreye ulaştı. Bölgede daha fazla üretim devam ediyor. A’dan Z’ye bu 46 kilometrenin hepsini tabi ki yapmadık. Ancak hepimiz biliyoruz ki bu 46.2 kilometrelik sınır, göreve gelmeseydik neler yapılırdı, süreç nasıl çileden geçmişti. önceki. Emin olun bu hizmetler birebir anlayışla devam etseydi yine açılamazlardı, ayakta duran yapılara dönüşeceklerdi. Bu çok net ve kesin. İstatistiklere güvenirim. Özellikle o dönemde çok değerli metro süreçlerine önemli katkılar sağlayan ve çok güzel işler yapan Sayın Nurettin Sözen’e o şartlara ve o teknolojiye rağmen hepinizin huzurunda çok teşekkür ediyorum. Kendi zamanımda metro süreciyle ilgili çalışmalarıyla süreci tetikleyen o çehreyi devam ettiren değerli Ali Müfit Gürtuna’ya da ayrıca teşekkür ederim. Bu süreci başlatan rahmetli Bedrettin Dalan’dan merhum Kadir Topbaş’a kadar herkesin emeği yüksek. Sıralamayı tarif etmeyeceğim. Diziyi anlatırsam sonu başka yere gider. Bazılarında kilometrelerden bahsetmem gerekiyor, bazılarında metrelerden bahsetmem gerekiyor, o kısma girmeyeceğim. Bu nedenle nezaketi kaybetmeden çalışmalarımıza devam edelim.

BU GÜÇ DÖNEMİNDE TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ REKABETÇİ SAYESİNDE ZARARLI BİR GÜNAH OLDU: Çünkü; Metro işi planlama, finans ve dahası azim ve inanç işidir. Onların ne dediğini biliyorsun? Belediyede bu çok konuşuluyor: ‘Dikkat edin, insanlar yerin altında yapılanları görmezler. Alt yapı çalışmalarını boşverin, üst yapıya yatırım yapın.’ İkimizi de ortada yaptık çok şükür. Eksikleri ne olursa olsun benden önceki bu 46 kilometrelik hatların yapımında emeği geçen o dönemlerin tüm başkanlarına, İBB yöneticilerine ve müteahhitlerine teşekkür ediyorum. Hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’de siyasi muhalife, daha doğrusu muhalife her alanda teşekkür etmek, bir işe emek verenin hakkını teslim etmek, tebrik etmek, teşekkür etmek bu iktidar devrinde deyim yerindeyse haram, günah oldu. ‘Aman, ona güzel söz söyleme, ben her şeyi yaptım, bırak gitsin, adını anma, teşekkür etme’ demek AK Parti’nin mottosu haline geldi. Biliyorsun; AK Partili bir ilçe belediye başkanı ilçesine yaptığımız hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür edince başına bir şey gelmedi. Ben hak edenlerden olmadım, olmayacağım. Sadece bir teşekkür değil, bir ağız dolusu teşekkür. İstanbul’a iyi hizmet etmiş herkese şükranlarımı sunuyorum. Çünkü devlet her zaman ayaktadır. Devletimiz 2000 yıllık bir kültürle ayaktadır. Bugün birkaç yıl diyenler, tarihte bir kum tanesi gibi olduklarına inanıyorlar.

BU HALIS İSTANBUL YÖNETİMİNE ULAŞMAK İÇİN HER TÜRLÜ ŞİKAYETTE BULUNMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ: Bu yüzden istatistikleri her zaman sevmişimdir. Ama ayrıntılara girip kalbini kırmayacağım. Aslında metrolar ve iş bitirmelerle ilgili bu istatistiksel verileri size açıklayabilirim ama yapmayacağım. Çünkü benim derdim kimseyi ezmek veya kendimizi öne çıkarmak olmayacak. Çünkü biliyoruz ki İstanbul hepimizin, bu cennet vatan hepimizin. Eminim; Alçakgönüllülüğün ön planda olduğu Altı Masa’nın tüm başkanları ve buradaki üç Saygıdeğer Genel Liderim de benimle birebir aynı fikirde. Hizmet taraf değildir. Bu parti yaptı, bu parti yaptı, bu partinin projesi diye bir kavram asla yoktur. Bizler, milletimizin seçtiği yöneticiler, milletimizin vergilerini en verimli, ahlaki ve hesap verebilir şekilde değerlendirmekle yükümlüyüz. Devlet adamı olmaktan bahsediyorum. Devlete yakışır hizmet vermenin ahlakını ve faziletini gösterebilme yönetiminden bahsediyorum. Milletin bize verdiği bu misyon çok basit ve anlaşılır. Bu basit otoriteyi sindiremez ve milletin seçtiği kişi olarak millete hakim olmaya çalışırsanız ne olur biliyor musunuz? İstanbul’un bu tertemiz yönetimini ele geçirmek için her türlü kumpasları kurmaya çalışıyorsunuz, o ahlakın, o sürecin belki de modülü olabilirsiniz ama ben burada söylüyorum. Bu millet, bizim milletimiz size bunu yaptırmaz. olmuyor Milletimizin kıymetini hatırlamak isteyenler; 31 Mart, 6 Mayıs ve 23 Haziran ortasındaki süreci hatırlasın. Bahsettiğim ‘Gökleri başınıza yıkmak’ tasviri bu. Onu başka bir yere çekmeye çalışanlar bunu anlasın. Ayrıca anladığını düşünüyorum. Senin de anladığını hissetmek istiyorum. Şimdi şunu öğrenecekler: Millet neyi seçer, millet değiştirir. Bu değerli hizmetin ve çok değerli genel başkanımızın huzurunda ‘İstanbul için adalet, Türkiye için adalet’ diye haykırıyorum.

31 MİLYAR LİRAYI ŞEHRİMİZE AÇMAKTAN GURUR DUYUYORUM: ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında, bu kadim şehrin her noktasına eşit hizmet vererek, koşarak, şevkle, kucaklayarak, davet ederek, 161 noktada 190 projenin temelini attık veya tamamladık. Hangi partiden olursak olalım belediye başkanı liderimiz. Bu kapsamda 27 altyapı projesine 9,1 milyar TL, 11 ulaşım projesine 14,9 milyar TL, 9 kültürel miras projesine 120 milyon TL, 44 çevre ve şehircilik projesine 2,9 milyar TL, 13 kültür sanat projesine 300 milyon TL, 13 Spor ve sağlık projesi, 250 milyon lira ve bu kapsamda halkımızın vergileriyle ulaşılan kutsal emanete gözümüzün nuruyla bakarak 31 milyar lirayı şehrimize açmanın gururunu yaşıyorum. İstanbul yatırımlarla güçleniyor mottosuyla çıktığımız bu yolda toplumsal destek ve yardımlarımızı eşi benzeri görülmemiş bir boyuta çıkardık. Yeşil alan yatırımlarına hiç olmadığı kadar hız verdik. Onlarca anaokulu açtık, yoktu, şimdi var. Binlerce gencimizin faydalanacağı yurtlar açtık, açmaya da devam ediyoruz. Yerebatan Sarnıcı ile tarihi cami ve türbelerimizi restore ettik. Çiftçilerimizin yanı sıra taşkınları önleyen altyapı yatırımlarına da destek olmayı ihmal etmedik. İstanbul’dan dünyaya örnek bir yerel yönetim modeli inşa etmek için büyük bir çaba içerisindeyiz. Ne yapıyorsak herkes için yapıyoruz, milletimiz için yapıyoruz, insanımız için yapıyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeden yapıyoruz. Bu yavaş tempoda ekiplerimiz büyük bir motivasyon ve uyum içinde arka arkaya çalışarak kapasitelerini beklentilerin üzerinde artırdılar ve liyakatlerini ortaya koydular. işte bu yüzden az önce söylediğim gibi 150 projeyi 150 günde değil, 190 projeyi 150 günde bitiriyoruz kampanyamızı.

GÜNCEL DEĞERİ 12 MİLYAR LİRAYI AŞAN PROJE: 190’ıncı projemiz olan Dudullu – Bostancı Metro Hattı çok değerli bir sınır. 14.3 kilometre uzunluğunda bir sınırımız var. Pislikle devraldık. 7 aydır duran bir inşaatı devraldık, ödeneği olmayan bir sistemi devraldık. Ancak tüm bunları hiçbir şekilde sorun olarak görmedik. Analiz yapmak için masaya oturduk, konuştuk ve anlaştık. 13 istasyon ve yan elemanlarından oluşan çok boyutlu bir mega projedir. 600 milyon euro’luk araç alımıyla birlikte yeni değeri 12 milyar lirayı geçen 600 milyon euro’luk bir projeden bahsediyoruz. Bu mega proje kapsamında Bostancı istasyonunda 900, Kozyatağı istasyonunda 2.000 araçlık otoparkımız bulunuyor.

BURADA İSTANBUL HALKINA ÇOK GÜÇLÜ BİR MEYDAN SUNACAĞIZ: Tam da bu kapalı otoparkların bulunduğu bu alanda, denizle buluşan 70.000 metrekarelik bir alanı kültür sanat alanları ve yeşil alanlarla İstanbulluların hizmetine sunacağız. Ve çok hızlı bir şekilde sunacağız, bu yaz sunacağız. Kozyatağı’ndaki 2 bin araçlık otoparkın üzerine 45 metrekarelik güçlü tasarımıyla vatandaşlarımızla buluşturacağız. Yine Behiç Erkin Yerleşkesi adıyla Behiç Erkin, Cumhuriyet döneminde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın atılımlarını gerçekleştirmiş, bu güzel coğrafyayı demir ağlarla örmeyi kendine hedef koymuş değerli bir insandır. Adını o istasyonda yaşatmaktan mutluluk duyuyoruz. Anadolu Yakası Raylı Sistem İdari Binası ve Anadolu Yakası Metro Hudutları Komuta Merkezi Metro Araçları Ağır Bakım Atölyesi, Metro Araçları Seviye Otopark Alanı ve Türkiye’nin ilk iki katlı Metro Araç Park Alanı ile İstanbul ve Türkiye’ye toplam 2 yüz bin metrekare alana sahip . hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Bu hatta bulduğumuz her alanı halkımız adına değerlendirdik. Kayışdağı İstasyonu’na yaklaşık 1.600 metrekarelik Gençlik Merkezi, Dudullu İstasyonu’na da kütüphane yapıyoruz. Bu proje de Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinde yaklaşık 1 milyon 700 bin kişiye hizmet veriyor. Çok pahalı bir hizmet verecek ve Anadolu yakasındaki metro ağlarını birbirine bağlayacak. Kadıköy, Tavşantepe Marmaray bunlardan ikisi. Verimli, liyakat esaslı bir bütçe yaparak, milletin parasına ve bütçesine sahip çıkarak, parayı adaletli ve disiplinli bir şekilde harcayarak bu işlerde muvaffak olduk.

BU ÜLKEYİ ÖZLEYENLER EVLERİNE DÖNECEKLER: Göreceksin; 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılında tüm Türkiye’ye bereket gelecektir. Bu memleketin lezzetini ve bereketini özleyenler evlerine dönecek. Bir kişinin hükümeti gidecek ve onun yerine ulusun hükümeti gelecektir. ‘Milletin hükümeti’ bu ülkeye bolluk getirecek. ‘ulusun hükümeti’; hukuk ve adalet barış ve kardeşliği getirecektir. Bunu da her zaman saygıdeğer Genel Başkanlarımızla birlikte yapacağız. Hep birlikte dünyaya ilham verecek demokrasi için çaba göstereceğiz. Hepimizin görevleri var. Hep birlikte, dünyaya ilham verecek büyük bir demokrasi için çaba göstereceğiz. Asla pes etmeyeceğiz. Demokrasi krizi yaratanlara karşı büyük bir haysiyet mücadelesi, bir haysiyet mücadelesi vereceğiz. Demokrasinin bu tarihi sürecini, bu tarihsel dayanışmasını, bu tarihsel birlikteliğini bizlere yaşatan değerli Genel Önderim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, değerli İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e, Geleceğin Partisi Genel Başkanı Sayın Sn. Ahmet Davutoğlu ve diğer genel liderlere bu tarihi süreçte hepimizi ortada tutup farklı anlayışları bir araya getirip bu büyük emeği devam ettirdikleri için kendilerine tekrar teşekkür ediyorum. Çünkü biz; Sevgi ve hoşgörü ağlarını ve kardeşlik bağlarını genişletmek için insanlarımızı birleştirmeliyiz. Çok büyük, çok maliyetli, çok değerli hedefleri ortaya koymamız gereken ikinci yüzyıl bizi bekliyor. Yine bu duygularla, bu güzel proje açılışına katıldığınız için teşekkür ederim.”

Kılıçdaroğlu, Akşener ve Davutoğlu, Bostancı Garı’ndan Parseller İstasyonu’na çıkan yeni hattı İmamoğlu’nun rehberliğinde deneyimledi. Bu arada İmamoğlu, metroyla ilgili bilgileri liderlere aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort